Sevginin Gücü Adına Vesta 77
Vesta 77 nin Yaratıcısı

ÖZGE GENLİK Özgeçmiş

Bir insan, beyninin sağ ve sol yarımkürelerini dengeli bir şekilde kullanabildiğinde "varlık" olduğunu idrak edebilir. 

Günümüzde birçok insan varlığı zamanın ne kadar hızlı geçtiğinden yakınmakta bu nedenle daima daha "hızlı", daha "iyi", daha "mükemmel" olmaya çalışıyoruz. 

"En iyi 'BEN' olmalıyım derken gerçekteki doğamızı, biricik eşsiz özümüzü unuttuk. 

Tekrar eşsiz doğamızı hatırlamamız için; sözcüklerin gücü (sol beyin) & bedenin bilgeliği (sağ beyin) ahenkli bir şekilde kullanmayı başarmak için şimdi ve burada "niyet" edelim.

Eğer sol beyin yarımkürenizi daha aktif kullanıyorsanız, şu an yukarıdaki sözcükler sizler için bir anlam ifade etmemiş olabilir. Çünkü sizler (sol beyin yarımküresi aktif olan bireyler) "süreçt"en ziyade "sonuç" odaklısınız. Sizi daha fazla yormadan ve sıkmadan Özge Genlik kimdir? kısmına geçeyim. Lakin; sizler için önemli olan Özge Genlik'in hangi üniversiteden mezun olduğu, hangi kurumlarda çalıştığı ve uzmanlık alanları... değil mi? 

 

Akademik Eğitim-Öğretim

 İst. Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümünü "yüksek onur" derecesi ile 2009 yılında tamamlamıştır.

 Psikoloji alanındaki yüksek lisans eğitimini, "Türk Kültüründe 'yas süreci'" konulu tezi ile başarı ile tamamlamıştır.

* 2012 Psikolojinin Tıbbi Uygulamalarında görev almaya hak kazanmıştır (T. C. Sağlık Bakanlığı, belge no: Psk-01391).

 

Akademik Alandaki Eğitimler

İDA Sertifikalı Doğuma Hazırlık Eğitimi,  İstanbul Doğum Akademisi, Op. Dr. Hakan Çoker, Uzm. Psikolog Neşe Karabekir.

 EMDR  Travma Terapi (Göz Harektleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Terapisi) Eğitimi, Davranış Bilimleri Enstitüsü, Ehud (Udi) Oren.

 Gestalt Metodoloji Eğitimi, Doç. Dr. Hanna Nita Scherler.

 Solution Focused Brief Therapy (Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi), Davranış Bilimleri Enstitüsü,Guy Shennan.

 Bilişsel ve Davranışçı Terapi Kurumsal Eğitimi,Bilgelik Enstitüsü,Doç. Dr. Hakan Türkçapar.

 Gestalt Metodoloji Eğitimi, Doç. Dr. Hanna Nita Scherler.

 Psikiyatri, Psikopatoloji ve Psikoterapi Eğitimi, Psikoloji Organizasyonları ve Eğitimleri Merkezi, Doç. Dr. Kemal Sayar

 Mesleğe Hazırlık ve Staj" Programı, Davranış Bilimleri Enstitüsü, Emre Konuk.

 

Varoluşsal Potansiyelini Hatırlamasına Yardımcı Olan Eğitimler

 Yoga Hocası Eğitmenlik Eğitimi (200 saat), Advayta Yoga, Zeynep Aksoy & David Cornwell 

 Hamile Yogası Eğitmenlik Eğitimi, Cihangir Yoga, Mey Elbi & Nur Sakallı 

 Astropsikoloji Eğitimi, Astroloji Okulu, Dr. Glenn Perry (devam ediyor)

 Astroloji ve Fütürizm Temel Seviye Eğitimi, İstanbul Aydın Üniversitesi,Devrim Dölen & Devrim Yılmazer

 Yoga Alliance Onaylı 200 Saatlik Yoga Hocalık Eğitimi, Yogasya Wellness Well Being, Dr. Çiğdem Öner

 Mandala Eğitimi, Mandala Akademi,Gülben Gönülden

 Reiki Eğitimi (The Usui System of Natural Healing first and second degree), Reiki Turkey International,Ceyda Baytemirova

 NNLP Master Eğitimi, Aşkım Kapışmak Akademi, Aşkım Kapışmak

 İletişim Koçluğu Eğitimi, Aşkım Kapışmak Akademi, Aşkım Kapışmak

 Kahkaha Yogası Eğitmenlik Eğitimi, Laughter Yoga International Unıversıty, Eser Mutlu

 

Katılımcı Olduğu Kongreler

13. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi, Sözel Bildiri: "Medyanın Karar Verme Üzerindeki Etkisi".

14. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi, Sözel Bildiri: "Türk Kültüründe Yas Süreci", İstanbul Üniversitesi, 2009.

15. Ulusal Psikoloji Kongresi, İstanbul Üniversitesi, 2008.

16. Ulusal Psikoloji Kongresi, Poster Bildiri: "Türk Kültüründe Yas Süreci", Mersin Üniversitesi, 2010.

17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Poster Bildiri: "Türk Kültüründe Yas Süreci", Boğaziçi Üniversitesi, 2012.

18. Ulusal Psikoloji Kongresi, Sözel Bildiri: "Türk Kültüründe Yas Süreci", Uludağ Üniversitesi, 2014.

 

Kariyer Yaşam Özeti

Genlik, kariyer yaşamına engelli çocuklar ve ailelerine yönelik rehabilitasyon çalışmaları ile başlamış ve gelişim düzeyi sağlıklı çocuk ve ailelerine yönelik psiko-terapi ve psiko-eğitim çalışmaları ile devam etmiştir.  Öğrenim gördüğü mesleki eğitimler paralelinde ergen ve yetişkin odaklı çalışmalarını İstanbul Büyükşehir Belediyesine  bağlı Aile Sağlığı Merkezlerinde sürdürmüştür. Ardından bir süre ergen yaş grubu ile Arel Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Biriminde  çalışmıştır.  Bunun paralelinde özel psikolojik danışmanlık merkezlerinde yetişkin odaklı psiko-terapi çalışmalarına devam etmiştir. 

09.08.2015 tarihinde Vesta 77 Psikolojik Dönüşüm ve Yaşam Akademisini yaşama sevgiyle sunmuştur. 

 

Psiko-terapi Yaklaşımı

Varoluşsal psikoterapi (tüm canlılar kendilerini gerçekleştirme, "oldukları gibi olma", varolan potansiyellerini açığa çıkarabilme dürtüsüne sahiptirler.) zemininde , yoga psikolojisinin çeşitli metodolojilerinden (meditasyon, nefes, mudralar) yararlanarak  aynı zamanda astroloji biliminin zemininde köklenen beden-zihin-ruh  odaklı dinamik bir psiko- dönüşüm yaklaşımıdır.

 Şu an mevcut tüm psiko-terapi sistematikleri "değişim" odaklıdır. Değişim; kişinin varoluş zemininde red ettiği kutupsallığını yeniden çerçeveleyerek tekrar yaşamsal döngüsüne dahil etme halidir. Halbuki; "dönüşüm" kelimesi ile; Vesta 77 Psikolojik Dönüşüm ve Yaşam Akademisinin Yaratıcısı olarak; psikolojik olarak büyüme ve olgunlaşma halini vurgulamaktayım. Dönüşüm daima ileriye kişinin varoluş potansiyelini yavaş yavaş uyandırarak "öz" benliğini hatırlama sürecini sembolize etmektedir. Değişim ise, bir "an" da olabilen, birkaç ay-yıl gibi zamansal kavramların nicelik ve nitelikleri dahilinde sınırlandırılmış geriye veyahut ileriye doğru atılacak bir hamledir. Halbuki "dönüşüm" sürecinde "zaman" kavramı yaşamlar boyu ruhun yolculuğunun sonsuz döngüsünü nitelendirmektedir. 

 

SESSİZ & SAKİN & YAVAŞ

Buraya kadar yazdıklarım zaten varoluşumun özünde var olmakta olan bilgi, deneyim ve tecrübelerimin açılımına, hatırlanmasına yardımcı olan kurum-kuruluş, bireyler, eğitimler...

Şimdi eğer beyninizin sağ yarım küresi daha aktif olarak çalışmakta ise merak ediyor olabilirsiniz ki; gerçekte "Özge Genlik" kimdir?,

Dünya gezegenindeki misyonu  ve hikayesi nedir?

09.02.1986 tarihinde Türkiye’nin İstanbul şehrinde  çok soğuk bir Pazar günü öğleden sonra  16.30 da Dünya gezegenine bir kadın bedeni alarak doğal bir doğum ile sıcacık bir "merhaba" dedim. 

Dünya gezegenindeki yaşamımdaki ismim “ÖZGE” soyismim "GENLİK” dir. Özge; "yabancı, diğerlerinden farklı anlamına gelmektedir. Soyismim "Genlik" ise; "fizik" biliminde sıkça kullanılan ve "bir dalganın bulunduğu konumdan alçalma ve yükselme mesafesini belirtmektedir. Dolayısı ile dalga boyutu; enerjinin miktarı ile doğru orantılı bir artış sergilemektedir. 

Çocukluk yıllarımda Özge'ye yönelik söylenen en temel iki kelime "sessiz" ve "sakin". Anaokulu karnemde aynen şöyle yazıyor: "Sessiz sakin bir öğrenci. Etkinliklerde oldukça yavaş, başarılarının devamını dilerim." Gerçekten de birşeyi yavaş yavaş eyleme geçirmekten çok zevk alırdım şimdi olduğu gibi, o günden bugüne değişen bir şey yok ancak  dönüşen şu ki; "sessizliği, sakinliği ve yavaşlığı" artık biliyorum. Bizim ailede "psikoloji" ile ilgilenen veyahut "tıp" ihtisası tamamlamış bir birey bulunmamakta, babamın "iktisatçı" olmama yönelik tüm ısrarlı eylemlerine rağmen "psikoloji" bilimine yönelik tutkumdan ve merakımdan hiçbir zaman vazgeçmeyi seçmedim.

1999 yılında Ayşe Kulin'in "Adı: Aylin" isimli eseri; "psikolog" olma kararımı netleştirmeme vesile olmuştur. Aylin Radomisli Cates in heyecanlı ve renkli hayat öyküsü; cesur ve değişken karakteri bilincimde derin izler bırakmıştır; "ölüm", "varoluş", "aşk" olguları üzerine derin bir yolculuğa başlamam "13" yaşında başlamış anlayacağınız...

Sonrasında en büyük hayalimi gerçekleştirerek "psikoloji" alanında "lisans" ardından "yüksek lisans" eğitimimi tamamlasam da "birşeyler eksik" gibiydi. Aradığım varoluşsal soruların yanıtlarını psişenin "öz"ünü psikoloji biliminin teorik bölümü açıklamaya yetersiz kalıyordu, halen de öyle olduğu kanaatindeyim.

Olanı olduğu gibi kabul ederek, diğer canlı insan varlıklarına “iyileşme” boyutunda neler katabileceğimi sorgulayarak çıktığım kendi öz yolculuğumda "perdenin arkasında ne var?" sorusu Özge' nin Yoga ilmi ile tanışmasına vesile olmuştur.  Yoga, "öz" benliğime ilişkin aradığım, sorguladığım yanıtları bir bir gözlerimin önüne sermeye, varoluş potansiyelimi keşfetmeme halen yardımcı oluyor. Bana göre; "psikolog"luk mesleğini icra edecek kişi "beden anatomisini", "nefes anatomisini" ve "beyin yapısı ve işlevselliğini" mutlak suretle bilgi dağarcığına eklemelidir. Çünkü beden-zihin-ruh bir bütündür, birbirinden ayrı şeyler değildirler. Sadece "zihinsel" boyutta yapılacak her türlü psikolojik müdahale yetersiz kalacaktır. Psikolojik dönüşüm "beden" de başlar "nefes" aracılığı ile "öz" e temasını gerçekleştirir,  "zihinsel" formların dönüşümü ile yeniden doğum süreci tamamlanır.

Şimdi ise; kendimi hatırlama yolunda, sonsuz yolculuğuma devam ederken, dokunabileceğim tüm varlıklara şifa verebilmek, iyileştirmek, ve  herşeye “sevgi verebilmek amacı ile bundan sonraki tüm nefeslerimi insan varlığının kendi “öz”ü ile buluşma sürecine sevgiyle adayarak  09.08.2015  tarihinde  Vesta 77 Psikolojik Dönüşüm ve Yaşam Akademisi  ni Dünya gezegenine armağan ediyorum...

 

"Her birimiz örülmüşüz ilmek ilmek sevginin ipleri ile her zaman var olmak ve sevginin rahminde çoğalmak üzere." Özge Genlik 

 

 Sevgi'nin Gücü Adına Vesta 77 

                                                                                                               

 

 

 

 

Yazdır