Sevginin Gücü Adına Vesta 77

07-04-2016

'KANSER' İLE YOLCULUK “DÜŞÜNCE”DE BAŞLAR, “BEDEN”DE SON BULUR… GERİ

 

 

Vücuttaki tüm hücrelerin tek amacı çoğalmak ve ölümsüz olmaktır. Ancak sağlıklı hücreler belirli bir zaman aralığında, belirli bir bölünme potansiyeline sahiptirler. Halbuki sağlıksız bir hücre, bilincini kaybetmiştir ve kontrolsüzce çoğalır, zamansızca bölünür.  Bir hücrenin kontrolsüz ve anormal şekilde büyüyerek hızla çoğalmasına “kanser” diyoruz.

 

Ruh ve beden bir bütündür. Beden zihnin görünen somut formudur. Dolayısı ile “kanser” öncelikle “düşünce” lerimizde başlar. Zihnimizdeki bitmemiş meselelerimiz, içimize hapsettiğimiz duygular, düşünceler; “nefes” alış-veriş sürecimize etki ederek yavaş yavaş yaşamı içimizde hissetme yeteneğimizi köreltmeye ve yaşamın esnek desteğini hissedememize vesile olurlar. Bu durumda, öleceğini hisseden hücreler hızla panik içerisinde çoğalmaya başlarlar…

 

“Kalbin gözü/ gönül gözü” ile görebilmek sağlıklı olma halinin ilk adımıdır…

 

Kanser in erken tanısı için bedensel check-up dan önce her ay en az “1” kez ruhsal check-up yaptırmak çok mühimdir. Herşey enerjidir. İnsan bedeninde oluşan “hastalık” adını verdiğimiz armağanlarımız aslında sinyallerini öncelikle enerji boyutunda bizlere iletirler ancak bizler “somut” formda birşeyler görünceye değin hissiyatlarımızı pek ciddiye almayız. Halbuki “kalp” tüm bedenin yöneticisidir. Kalp, beyinden önce çevreyi algılar,hisseder ve beyine uygun eylemi gerçekleştrimesi için komut verir. Bu nedenle “kalbin gözü/ gönül gözü” ile görebilmek “sağlıklı ol”ma halinin ilk adımıdır.

 

Kanserin oluştuğu her organ kişinin yaşamındaki bitmemiş, çözüme kavuşamamış zihinsel meselelerinin somut halidir…

 

Her kanser türünün aktarmak istediği özel bir mesajı vardır:

 

Meme kanserinin mesajı: “şefkati, özünündeki alma-verme  ve oluşturma, kapsama hissiyatlarını sevgiyle kabul et.”

Akciğer kanserinin mesajı: “yaşamı tümüyle barışla, sevgiyle içinde barındırmayı hak ediyorsun.”

Kolon kanserinin mesajı: “ihtiyaç duyumsamadığın herşeyi özgürleştirmek senin elinde, duygu ve düşüncelerini biriktirmeden  sevgiyle ifade et.”

Mide Kanserinin mesajı: “istemediğin duyguları, düşünceleri hazmetmek zorunda değilsin, herkese yardımcı olmak durumunda hissetmene yok, ihtiyacın olamayan herşeyi özgürce sevgiyle bırakmayı seç.

 

Kanserle yolculuğun son durağı olan bedende;

kişinin “dönüşüm zamanı” başlar…

 

Genellikle “kanser” tanısı konmuş kişiler  “Neden Ben” sorusunu zihinlerine sıklıkla yöneltseler de sonrasında sosyal & özel ilişki ağlarının desteği ile “umut” oluşturulmalı ve beyine “nasıl” sorusu yönlendirilmelidir.

Nasıl iyileşebilirim, nasıl şifalanabilirim?” İlk adımda “umut” zemini oluşturulduktan hemen sonra,

İkinci adım; “kanser”in mesajını algılamak ve farkındalık oluşturmak olmalıdır. Her bireyin kendi “kanseri”ni anlamlandırması önem taşımaktadır.

Üçüncü adımda ise, kişinin kendi kendini nasıl destekleyebileceğine dair uygulamalı içsel çalışmalar yapması önemlidir. Nefes teknikleri, meditasyon uygulamaları, sanat terapisi uygulamaları, bedensel rahatlama teknikleri  gibi uygulamalar yardımı ile bedensel ve ruhsal güçlendirme hedeflenmelidir.

Dördüncü adımda ise, “yeni bir ben” e geçiş sürecindeki duygulanımların ifade bulacağı, geleceğe yönelik hayallerin ve umutların duyguların ve düşüncelerin ifade bulacağı güvenli bir zemin oluşturulması yeniden hayata “evet” diyebilmeyi hızlandıracaktır.

 

 

 

 

 

 

Yazdır