Sevginin Gücü Adına Vesta 77

31-10-2016

İLETİŞİMİN EN TEMEL ÖĞESİ NEDİR? GERİ

İletişimin belkemiği “dinleme becerisi”dir. Etkin, sağlıklı bir şekilde dinleme gerçekleştiremiyorsak yaşam sürecimizde sürekli aksaklıklar, kopukluklar ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır.

Konuşma eylemi, sözcüklerin gücü, sadece iletişimin bir parçasıdır. Ancak beden dilimizin sessizce anlattıkları çoğu zaman sözcüklerden daha gerçekçi ve önemlidir. Bu nedenle sadece ağızdan çıkan sözcükleri olduğu kadar bedeni de dinlemek önem kazanmaktadır.  Sağlıklı, etkin ve etkili bir iletişim süreci, kendimizle kurduğumuz iletişimden beslenmektedir.

Her an kendi kendimizle iletişim halindeyiz, eğer en temeldeki ihtiyaçlarımızı farkına varmak ve yaşamı doya doya deneyimlemek istiyorsak dinleme becerilerimizi geliştirmemiz gerekmektedir. Böylece kendimizi en sağlıklı şekilde ifade ederken aynı zamanda çevremizdeki diğer kişilere ve uyaranlara yönelik farkındalığımız artacaktır.

Etkin ve etkili bir iletişim için öncelikle kendi bedensel duyumlarınızın farkında olun. Gün içerisinde hiçbirşey yapmamaya zaman ayırmayı tercih edin. Her gün en az 5 dakika sırt üstü sert bir zemine uzanın ve sadece bedeninizin sesine odaklanarak doğal nefesinizin ritminde bedensel farkındalık zemininizi genişletin. Uygulamanız neticesinde konsantrasyonunuzda derinleşme fark edeceksiniz.

Kendinizle olan iç dialogunuzu analiz edin. Gün içerisinde, özellikle güne başlarken ve gece uyku sürecine geçişten önce kendinize yönelik hangi kelimeleri zihninizden geçirdiğinizi fark edin. Dış sesimizin kökü iç sesimizde oluşur. İç sesimizi, olumlu dizayn edersek, dışarıya ahenkli sözcükler yansırken aynı zamanda iyi bir dinleyici oluruz.

Fiziksel bedenimizde çalışmayan kaslar genellikle ağrı ile sinyal verirler. Günümüzde zihinsel bedenimizde işlevi dışında çalışan kaslar yorgunluk, bitkinlik, dikkat dağınıklığı gibi belirtiler vermektedir. Zihinsel kaslarınızı çalıştırmak için meditasyon yapın. Böylece dinleme becerisinin en önemli öğesi olan; odaklanma becerileriniz keskinleşecektir.

Karşınızdaki bir kişiyi dinlerken sadece o anda anlatılan konuya, anlatıcının beden diline ve ses tonuna odaklanın. Konsantrasyonunuzun dağıldığını fark ettiğinizde bunu karşınızdaki kişiye belirterek kısaca anlattıklarını tekrarlamasını isteyin.

Sessizlik alanı oluşturun. Karşınızdaki kişi anlatacaklarını bitirdiğinde dört kez derin tam nefes alıp verdikten sonra cevap verin. Böylelikle kelimelerin ardındaki duyguların da paylaşılması için alan ve zaman yaratmış olursunuz. 

Yazdır