Sevginin Gücü Adına Vesta 77

09-04-2017

CESUR BİLGE YÜREĞİN HİKAYESİ: KÜRK MANTOLU MADONNA GERİ
  • Kürk Mantolu Madonna yı yıllar boyu kitap severlerin başucu kitabı

olmasını sağlayan psikolojik faktörler nelerdir? diye sormuştu değerli Burcu Özen,

naçizane bir şekilde yanıtlamaya çalıştım:

 

 

"Raif efendinin kendine münhasır ancak bilgece deneyimlediği yaşam süreci her yaştan okuyucunun kendini arayış hikayesine ışık tutuyor. Yaşam adını verdiğimiz sonsuzluğa uzanan doğum-ölüm döngüsünde her birimiz kendimizi gerçekleştirmek, öz benliğimizi keşfetmek üzere bir yolculuğa çıkıyoruz.  Yaşamın bizlere sunduğu koşullar dahilinde çoğunlukla kalbimizin sesini dinlemeyi bırakıyor ve kendimizi “-meli, -malı” ların oluşturduğu zihin hapishanesine hapsediyoruz.

 

Raif Efendi, daima kalbinin sesinin izini süren her ne kadar dışarıdan “çekingen, sessiz, sakin” biri olarak nitelendirse de ne istediğini ve ne hissettiğini en çok da ne aradığını bilen cesur bir bilge yürek sembolünü yüreklerimizde sembolize ediyor.

 

En son ne zaman yaşadığınızı hissettiniz? Gerçekten her an nefesinizin farkında mısınız?

 

Raif Efendi nin öyküsünde okuyucu ile buluşan en önemli hissiyatlar: “samimiyet, duruluk, bilgelik ve sadelik” O kadar “fazla” olduk ki, son günlerde bedenimizde, ruhumuzda, düşüncelerimizde, duygularımızda hep bir aşırılık, fazlalık var. Sürekli olarak ağırlığımızın 2-3 katı ile ilerlemek durumunda kalıyoruz. Halbuki çevremizde bulunan her bir kişi; belki iş verenimiz, belki eşimiz, belki çocuğumuz belki de bir arkadaşımız sürekli olarak bizim ruhumuzun en derinliklerine ayna tutarak bırakmamız gereken fazlalıklarımıza işaret etmekteler. Biz o aynaya bakacak cesareti bulduğumuzda  bugüne değin hiç de farkında olmadan taşıdığımız yüklerimizden özgürleşmek için bir fırsat yaratmış oluruz.

Raif Efendinin de iç dünyasında yaşattığı özlemlerinin somut bir yansıması olan Maria Puder; her birimizin şimdiki zamanda gerçekleştirdiğimiz eylemlerimizin köklerinin geçmişe dayandığını en güzel biçimde yansıtmakta. Bazen yaşama güvensiz yaklaşırız, bazen korkak, bazen de cesurca. Peki eylemlerimize yön ve biçim kazandıran bu duyguların değişmesinin özünde ne var?

Çocukluk belki de bebeklik dönemlerimizdeki “travmalarımız” .

Travma; kişinin yaşam bütünlüğüne tehdit oluşuran canlı-cansız unsurlar bütünüdür. Bazen bir kelime dahi ruhumuzda çatlaklar oluşmasına sebebiyet verebilir. Bir kelime, bir olay, bir kişinin yaklaşımı bizi yaşamlar boyu etkisi altına almaya devam edebilir ki,

Maria Puder in erken yaştaki baba kaybının özündeki “inancı” ve “sevgi”ye dair tutumlarını derinden sarsarak bağlanma sorunlarına zemin oluşturduğunu görmekteyiz.

Ancak travmatik izlerimizi dönüştürmek bir diğeri sayesinde oluyor. Her zaman sıklıkla tekrarladığım bir sözüm var şöyle ki; “acılarımızın içerisinden geçmeye cesaret edebildiğimiz zaman dönüşür ve kendimizin kim olduğunu hatırlarız.”

Biz, bizleri zorlayan, üzüntü-kaygı-korku gibi hissiyatları bedenimizde uyandıran olay ya da kişilerden kaçtıkça aslında en derinlerdeki öz benliğimizden kaçmış oluruz.

Kürk Mantolu Madonna (Maria Puder) nın “sevgi” ye dair inancının dönüşümüne şahit oluyoruz ancak Raif Efendi ruhunda derin izler bırakan son pişmanlığı son nefesine kadar deneyimleyerek bizlere daima kalbimizin sesine kulak vermemize dair büyük bir mesaj iletmekte.

Bilimsel verilere göre; dış dünyayı ilk algılayan “kalp”tir. Halbuki bizler bugüne değin “beyin”in dış dünya verilerini sentezlediğini biliyorduk. Ancak, dışarıda algıladığımız herşey önce kalbimiz görüyor sonra beyine sinyaller ile ne yapılması gerektiğine dair

komut veriyor.


Kürk Mantolu Madonna kitabı ile değerli üstat Sabahattin Ali bizlere en mühim gerçeklik mesajını vermekte:

Bilinmeyen daima merak uyandırıcıdır ve her birey kendi zemininden konuşur.

Birisi hakkındaki inancınız ve düşünceleriniz size aittir, dışarıdan baktığınızda gördüğünüz kendi benliğinizin bir parçasıdır."

Özge Genlik

 

* Yazının tamamı için: http://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/kurk-mantolu-madonnayi-en-cok-okunan-kitap-yapan-nedenler/

 

 

 

 

Yazdır