Sevginin Gücü Adına Vesta 77

24-03-2017

Beyninizin Cinsiyeti Biliyor Musunuz? GERİ

Birbirlerini Anlamayan İki Ayrı Cins;Kadın,Erkek

Erkekler ve kadınlar birbirini neden anlamıyor? Biz kadınların en sık kullandığı cümle galiba;‘Beni hiç anlamıyor!’

Ya biz henüz kendimizi anlamıyorsak?

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki; kadınlar beyinlerinin çoğunlukla sağ yarımküresini sol yarımküresine oranla daha aktif kullanırken, erkekler ise beyinlerinin çoğunlukla sol yarımküresini kullanmaktalar. Bu nedenle kadınlar süreç odaklı iken; erkekler sonuç odaklı yaklaşımı benimsiyorlar. Ancak bunun da ötesinde bu şekilde genellemek yerine beyinimizin cinsiyetini keşfetmek ve beynimizin işlevselliğine uygun bir biçimde eyleme geçmek kadın-erkek ilişkilerindeki kilit nokta olabilir.

Beyniniz Dişi mi, Eril mi?

Beynimizin de bir cinsiyeti var. Bu şu anlama geliyor; kadın bedeninde olabilir ancak beyninizin cinsiyeti eril olabilir Eril bir beyin yapısı sistematik, planlı, programlı ve organize davranır. Sonucunu zihninde planlamadığı bir işe adımını atmaktan sakınır. Kelimeler, eril beyin için önemlidir. Birisini dinlerken onun durum ve olayı betimlerken hangi kelimeleri nasıl kullandığına dikkatini yöneltir.

Dişi beyin ise süreçteki tüm duygulanımları deneyimlemek ister.Hissettiği gibi spontan eylemlerde bulunur.Duyguları oldukça değişkendir. Ses tonu, bir insanın konuşurken nasıl bir ses tonu ile hitap ettiğine dikkatini yöneltir.

İşin sırrı, Testosteron Hormonunda Gizli

Beyninizin eril mi ya da dişil niteliklere sahip olacağı ise anne karnında form kazanmaktadır. Bir bebek erkek olacağı zaman anne karnında, cinsel organları gelişmeye başlarken “testosteron (erkeklik hormonu) biraz fazla salgılanır. Testosteron, cinsel organların gelişiminden sorumlu olduğu kadar beyin gelişimi üzerinde de ufak bir katkısı bulunan bir hormonumuzdur. Ufak bir etkisi olsa da bu etki eril beyni oluşturur. Kız bebeklerde ise testosteron hormonu anne adayının bedeni tarafından daha az salgılandığından dişi beyin form kazanır. Ancak asıl önemli olan bebeğin rahimde iken anne adayının stres seviyesi. Eğer anne adayı rahat, güvenli bir hamilelik süreci deneyimleyemiyorsa vücudundaki testosteron seviyesinde artış meydana geliyor. Ve kız bebek eril bir beyine sahip olarak Dünya ya gelebiliyor. Bu bağlamda erkek bedeninde bir dişi beyine sahip olabilirsiniz ya da kadın bedeninde bir eril beyine sahip olabilirsiniz.

Dişi beyine sahip iseniz beyninizin sağ ve sol yarımküreleri arasındaki bağ çok daha geçirgendir. Dişi beyin çoğunlukla beynin sağ yarımküresini aktif kullansa de beyinde yer alan beyaz madde adını veridiğimiz; bir işleme merkezinden diğerine bilgi taşımakta görevli sinir lifleri, dişi beyinde eril beyine göre 10 kat daha fazladır. Bu sayede dişi beyin “an” a kısa sürede odaklanır ve böylece “an” da tezahür eden şimdiki-geçmiş ve gelecek zamana ilişkin değerlendirmelerini hisseleri vasıtası ile kolaylıkla yapabilmektedir.

Eril beyine sahip iseniz beyninizin sol yarımküresi daha aktifir. Eril beyindeki gri madde miktarı; bilginin işlenmesinden sorumlu olan sinir lifleri, dişi beyine oranla 7 kat daha fazladır. Bu sayede eril beyin analitik işlem becerilerinde ve bir sürecin sonucunu görmek ve değerlendirmede ustadır.

Eril ya da dişi beyin işletim sistemine sahip olmanız önemli değil. Önemli olan bu iki işletim sistemini denge haline dönüştürmek. Beyin enek ve her an biçim verilmeye müsait bir organımızdır. Nöronlar, yaşam deneyimlerine bağlı olarak aralarındaki iletişimi her an yeniden yaratabilirler. Çünkü ayna nöronlar vasıtası ile çevremizde odaklandığımız tüm konsantrasyonumuzu yönelttiğimiz olay ve durumları sanki biz deneyimliyormuşuz gibi beynimizin ilgili bölgeleri aktif hale gelmektedir. En fazla deneyimlediğimiz gerçekliğimiz haline dönüşür. Gerçekliğimizi her an istediğimiz gibi form kazandırmak için bir eylemi tekrar tekrar ortaya koymamız gerekir böylece beyinde dönüşüme yol açarız(nöroplastisite) bu bağlamda eril ya da dişi beyin işletim sistemine sahip olsanız da olaylara bütüncül yaklaşabilmek ve başta kendinizi daha iyi anlayabilmek ve partnerinizi keşfedebilmeniz için düzenli olarak meditasyon uyguladığınızda beyindeki gri madde oranının artışı ile birlikte öz-mutluluk deneyimleri deneyimleyebilirsiniz.

 

Yazdır