Sevginin Gücü Adına Vesta 77

27-07-2016

AYRILIK SONRASI İÇİN İPUÇLARI GERİ

Uzun bir ilişkiyi noktaladıktan sonra sudan çıkmış balığa döndüğümüz doğrudur.Peki ayrılık sonrası hayata dönüş için neler yapılmalı ?

 

Yaşam sürekli olarak ilişki halinde olmaktır. En yakın ve derin ilişkimiz ana rahmindeki eşimiz olan plasenta ile başlar. Dünyaya merhaba dediğimiz an plasenta ile vedalaşırız. Sonra bize birincil derecede bakım veren kişinin memesinden ayrılırız, sonra biberonumuzdan, en sevdiğimiz minik yemek tabağımızdan, anaokulu öğretmenimizden, belki en sevdiğimiz ilkokul arkadaşlarımızdan zamanı geldiğinde ayrılmak zorunda kalırız. Her ayrılık yeni bir ilişkinin başlangıcını sağlar. Hatırlamamız gereken hiçbir zaman ayrılmayacağımız tek ilişki kendimizle kurduğumuz ilişkidir. Kendimizi keşfetmek, kendimizi bilmek adına yaşamımızda diğerleri ile ilişki kurarız, bir diğeri ile kurduğumuz ilişki kendi özümüzle kurduğumuz ilişkinin bir yansımasıdır.

Bazı ilişkilerden ayrışma süreci daha sancılı olur hele ki, ortak hayallerimizin olduğu, kendimizi güvenle teslim ettiğimiz, aşkla ve sevgiyle bağlı olduğumuz kişinin bir an gelip de yaşamımızdaki yerini bırakması “acı”, “yalnızlık”, “öfke” duygularını beraberinde getirir.

Ayrılık sonrası yaşamımıza yeniden uyum sağlabilmek için;

1.   Zamanın gücüne inanın

Acınızı bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak deneyimlemek için kendinize zaman tanıyın. Bu aşamada; ağlamak, yüksek ses ile haykırmak, yazmak vb. yoluyla içimizdeki duyguları bir şekilde ifade etmek kendimizi kısa sürede toparlamamıza ve güçlü hissetmemize yardımcı olur.

 

2.   Rol devamlılığını sürdürün

Temas halinde olduğunuz diğer kişilerin yaşamlarındaki rollerinizi sürdürün. Kendinizi eve kapatmak yerine, günlük rutininizi devam ettirin. İşinize gidin, arkadaşlarınız ile sosyalleşin, akrabalarınız ile görüşün. Yaşamınızda sizi en iyi anlayabildiğini düşündüğünüz kişilerle daha sık görüşmeye özen gösterin.

 

3.   Öz bakımınıza özen gösterin

Düzenli uyumaya, dengeli ve sağlıklı beslenmeye çalışın. Spor yapın. Beden ve ruh sağlığı bir bütündür. Bedeninize her zamankinden daha özen gösterin ve onu dinleyin. Belki sürekli uyumak istiyor ya da sürekli abur cubur yemek istiyor olabilirsiniz, bu gerçekçi bir istek mi? Duygularınızı yediğiniz yiyeceklerle bastırmaya, ötelemeye çalışmak yerine kaslarınızı çalıştırın ki bedeninizdeki olumsuz duygular dönüşsün. Gelecek ile ilgili olumlu düşünün. Daha önce sürekli olarak yapmak isteyip de bir türlü zaman ayıramadığınız bir aktiviteyi belki de bir sanat kursunu şimdi yaşamınıza katmayı deneyin.

 

4.   “An”a odaklanın

Ayrıldınız ve bitti. Eylem gerçekleşti, eylem sonrası tüm duyumsadıklarınız ilişki süreciniz ile ilgili. Bu nedenle eğer size kendinizi iyi hissettirmiyorsa eski sevgilininizi hatırlatan eşyalarınızı bir süreliğine ortadan kaldırın. Size, onu anımsatan filmleri izlemeyi, müzikleri dinlemekten bir süreliğine kaçının. Sürekli partnerinizle birlikte zaman geçirdiğiniz mekanlarda  mümkün olabildiğince bulunmamaya özen gösterin.

“ Şimdi ve burada bana neler  kendimi iyi hissettirir? Sorusuna yanıtlar üretin ve aklınıza ilk gelenleri hemen yapın. “Hayatımda değişmeyen neler var?” sorusunu kendinize yöneltin ve yanıtlarınızı kağıda yazın, görebileceğiniz bir yere yerleştirin ve hergün yaptığınız listeye bir madde ekleyin.

 

5.   Bağımsız bir birey olduğunuzu bilin

Hayatımın kadını ya da hayatımın erkeği dediğiniz belki de “ben asla onsuz yapamam, o benim herşeyim” dediğiniz kişi artık hayatınızda değil. Ancak siz bağımsız ve güçlü bir insansınız, o kişi siz dünyaya geldiğinizde sizin ile birlikte değildi. Yaşamınızda belli bir dönem size eşlik etti ve gitti. Bunu kabullenmek zor ve acı verici olabilir. Kendinize acınızı yaşamak için zaman tanıdıktan sonra hazır hissettiğinizde ilişkinizi gözden geçirin ve “ben bu ilişkiden ne öğrendim?” sorusunu kendinize yöneltin. Her ilişki bizi biraz daha büyütmek için var olur. Ayrıldığınız kişinin size yaşamınızla ilgili nasıl bir mesaj verdiğini anlamaya çalışın ve belki de yaşamınıza dair önceliklerinizi bir kez daha belirlemek isteyeceksiniz.

 

Ayrılık süreci sonrası kendinize bir süre zaman tanıdıktan sonra hala eski sevgilininizi düşünmekten kendinizi alıkoyamıyorsanız, günlük yaşam rutininize devam etmekte güçlük çekiyorsanız, alkol ve benzeri madde kullanımına yöneliyorsanız, kendinize ya da bir başkasına zarar vermekle ilgili düşünceleriniz varsa psikolojik destek için başvuruda bulunarak uzman bir kişiden destek almayı düşünebilirsiniz. 

Yazdır