Sevginin Gücü Adına Vesta 77

27-03-2017

AH KADINLAR VAH ERKEKLER GERİ

 

Kadınlar, erkeklerin kendilerini bir türlü anlamamasından; erkekler ise kadınların bazen fazla eleştirel tutumlarından şikayet eder durular. “Neden beni anlamıyor” yerine “ben kendimi anlıyor ve kendimi koşulsuzca seviyor muyum, acaba?” Diyerek merceği kendinize yöneltmeniz ilişkinizde boşluk alanları yaratarak nefes almanızı sağlar.

Her birimiz tek başımıza varoluşumuzu sürdürebilecek kadar güçlü varlıklarız lakin kendi özümüzü bilebilmemiz için ilişki adını verdiğimiz kontratlar imzalarız. Gerçek ilişkinin doğası; özgür iki insan varlığı arasındaki koşulsuz sevgi zeminindeki duygu-düşünce-davranış paylaşımıdır. Bu paylaşımlar sayesinde kendimizi tanır ve sonrasında kendimizi biliriz. Bu bağlamda kendimizi bilmenin yolu ilişki süreçlerimizde kökleniyor.

ÖNCE KENDİNİ KOŞULSUZ KABUL ETMEK VE SEVMEK

Her insan varlığının özünde erkek (animus) ve kadın (anima) vardır. Özümüzdeki kadın ve erkek ile buluşmadan ne yazık ki dış dünyada sağlıklı ilişki süreçleri yönetebilmemiz pek mümkün değildir. İnsan varlığı kendini sevmeden, kendini koşulsuzca kabul etmeden bir başkasına yönelik derin ve güçlü bir bağ hissetmesi mümkün değildir.

ÖZÜMÜZDEKİ ERKEK VE KADIN BULUŞMA

Kadın özündeki erkeği (maskülenliği) çok fazla beslemişse; eleştirel ve sorun odaklı bir yaklaşımla hareket ederek sürekli kusur arama eğiliminde olacaktır. Karşısındaki partneri deyim yerinde ise ağzıyla kuş tutsa kendisine yaranamayacaktır. Özündeki erkek ile sıkı bağı olan kadınlar; bilinçdışında erkeklere yönelik kendilerini ispatlama eğilimi içerisindedirler.  Bu bağlamda kadının özündeki erkeğe yönelik bilinçdışı çalışmalar yaparak, ardıl plana aldığı feminen dürtülerine kulak vermeli, dişil enerjinin sezgisel, derin, akışta olan, alan, kapsayan, besleyen niteliklerini su yüzeyine davet etmelidir ki; önce kendisi ile ardından partneri ile sağlıklı bir ilişki süreci deneyimleyebilsin.

Erkek özündeki kadını (feminen) çok fazla benimsemişse; “öz”e güvensizlik zemininde; performansa dayalı bir yaşam deneyimi seçerek maço vari, aşırı derecede entellektüel ya da iş/ başarı odaklı tutumlar sergileyerek partnerinin ihtiyaçlarına empati ile yaklaşmakta güçlük çekecek sürekli kendisini yetersiz hissedecektir.  Özündeki kadın ile çok fazla buluşan bir erkek bilinçdışında maskülen enerjinin sağlam ve güçlü niteliklerini içselleştirememiştir bu sebeple dışarıda kendisi ile bütünleşecek güçlü kadınlar arar. Lakin “güçlü kadın” niteliğine uygun bir kadın bulduklarında da keyifsiz bir ruh hali sergileyerek güvensizlik duygusu ile partnerini önemsiz ve değersiz hissettirme eğiliminde olurlar. Erkeğin ilişki sürecinde performansa dayalı yaşam seçimlerinden arınarak özündeki veren, eylemi gerçekleştiren, aktif, dinamik, sorumluluk alan, maskülen enerji ile buluştuğu an partneri ile sağlıklı bir ilşki süreci deneyimleyebilir.

Yazdır